Interjúk az írókkal

Interjú Aurora Lewis Turnerrel

Interaktív történetek, blogregények

Kedves Aurora Lewis Turner!

Először is köszönöm szépen, hogy elfogadtad a felkérést. Erre a hónapra az interaktív történeteket választottam fő témának, és hát ki mást kérdezhettem volna meg, mint téged. Amióta követlek, ha jól számolom, most vagyunk a 7. interaktív történetnél. Mellette pedig már számos kéziratodat olvastam, bár ezek közül még ugye nem jelent meg mind az olvasók számára is. 

aurora-lewis-turner

Igen, így van. Köszönöm a lehetőséget, hogy beszélhetek erről az izgalmas, egyben kihívást jelentő témáról. – Aurora Lewis Turner

Első kérdésem az lenne, hogy jött egyáltalán, hogy te interaktív történetet írj. Miért kezdted el?

Ha valaki írói babérokra tör, akkor szokták tanácsolni, hogy legyen legalább egy Facebook oldala, csoportja és ajánlott ott lenni más közösségi média felületeken. Ez eddig rendben is van, de oda illenék tartalmat is gyártani. Más művészeti ágakkal szemben az elég unalmasnak tűnik, hogy megmutatom, hogyan is alkotok – bár ezzel is tettem már próbát. Ezért arra gondoltam, mi lenne, ha a csoportomban az olvasóknak lehetősége nyílna ingyenesen elolvasni a készülő regényt, mi több, bele is szólhatnának a sztori alakulásába. Innen jött az ötlet, hogy a fejemben formálódó A hatalom köve c. regényem történetét interaktív sztoriként írjam meg. Azóta ez a regény meg is jelent nyomtatásban.

Mi változott benned az első interaktív óta? Azóta azért gyűjtöttél némi tapasztalatot ezen a téren, de kíváncsi lennék, hogy élted meg mondjuk az elsőt és mondjuk a jelenleg futót? 

Szerintem én változtam azóta a legtöbbet. Ez azt jelenti, hogy már jobban tudom kezelni a dolgot, és tudom, mi az, amire az olvasók kíváncsiak, jobban bele szeretnének szólni, és mely témák azok, amiket jobb békén hagyni. De továbbra sem vagyok szívbajos, nem félek megkérdezni olyasmit, hogy esetleg a főszereplő maradjon-e életben a végén. Az első interaktív afféle próba volt, hogy megnézzük, működik-e egyáltalán, míg a mostani valamivel tudatosabb. De a módszerben nem sok különbség figyelhető meg.

Az olvasói csoportod tagjai azért tudhatják, hogy tényleg nagyon termékeny író vagy, ha a regényeidet nézzük, ha pedig az interaktívokat. Tervben van az összes interaktív megjelenése nyomtatott példányban is vagy azok csak e-book formátumban jelennek meg? Ha igen, miért döntöttél így?

A jelenleg folyó interaktívok nagy valószínűséggel meg fognak jelenni nyomtatásban. De ugye ezt nem merem százszázalékra garantálni, hiszen napról napra változik a gazdasági és egyéb helyzetünk. Én mindenesetre ezen leszek. Azért nagyjából érzi az író, hogy mely sztori az, amit úgymond „megéri” nyomtatásban is közölni, és melyik legyen „csak” e-book. Ha úgy érzem egy történetről, hogy igen, ezt jó lenne a polcokon is látni, akkor előbb-utóbb meg kell jelennie. Persze minden történetem a szerelemgyerekem, nehéz lenne dönteni erről, de azért az olvasói igényeket is szem előtt kell tartani.

Volt olyan történet ötleted, amit megbántál, hogy interaktívként írtad meg és nem pedig regényként?

Nem mondanám azt, hogy megbántam, mert azért írás közben én is tudom érvényesíteni az akaratomat. Úgyhogy sosem éreztem azt, hogy van egyfajta kényszer az olvasóktól. Inkább azt mondanám, más lett volna a végkimenetele, ha egyedül írtam volna. Erre példa Az istenek játéka. De szerintem az a vég, amit az olvasók miatt kapott, jobban illik hozzá, mint amit először kitaláltam.

Ígérem ez az utolsó, de ezt most muszáj megkérdeznem a csoportodban szavazó összes személy helyében. Egytől tízes skálán hányszor hullott a hajad, amikor megláttad, hogy megváltozik a szavazás állása, vagy adott esetben nem az elképzeléseid szerint alakulnak, hiszen ez benne van a pakliban, mivel te tényleg elég nagy teret adsz nekünk olvasóknak, hogy beleszóljunk a történet alakulásába. 

Most őszinte leszek. Volt pár alkalom, de ilyenkor nincs mit tenni, elindul az újratervezés. Az olvasók akarata szent és sérthetetlen. Ha ők ezt akarják, akkor legyen. Azért nem titkolom, mindig van egy opció, amiben reménykedem. De persze sokszor nem az jön ki eredményként. Viszont olyan is előfordult már, hogy pozitívan változott a szavazás eredménye, és ez utóbb derült ki. Ugyanis Az ikerlángbűbáj harmadik kötetének a címe sokáig Cseresznyefavirágzás készült lenni, ami címen nem sokkal a szavazás után megjelent egy antológia, ezért nem bántam, hogy végül A hét pecsét lett. 

Eddigi történeteid mind fantasy történetek voltak, viszont a Bűvölet és apró mocskos gyilkosságok ugyan tartalmaz fantasy elemeket de azért ez már inkább a krimi vonal. Nehezebb volt ezt interaktívként megírni? Hogy tetszett a más vizeken való barangolás? A jövőben is előfordulhat, hogy más műfajt is kipróbálsz?

Mindig is vonzódtam a krimihez. Úgy tanultam meg olvasni, hogy a nagymamámmal boltosat játszottunk, és fel kellett olvasnom a könyvei fülszövegét, mert mindig otthon hagyta a szemüvegét. És hát főleg milyen zsánerben szeretett olvasni? Krimiben. Nem annyira ismeretlen ez a műfaj számomra, mivel már a most megjelenő A megtörhetetlen átokban (Az ikerlángbűbáj 2.) is van nyomozás és vannak halálesetek, de persze, ilyen mértékben, mint a Bűvöletben, nem írtam máshol megfejtendő bűnesetekről. Szeretem ötvözni a műfajokat, mivel ezt talán krimi-fantasynak, vagy fantasy-kriminek mondanám, és előfordulhat, hogy a jövőben is keveredni fognak nálam a fantasy-val más műfajok, de merem azt állítani, hogy a továbbiakban is inkább a fantasy lesz a domináns műfaj, amiben alkotok.

Mik a terveid a jövőre nézve? Most zajlik épp a Bűvölet és apró mocskos gyilkosságok interaktív a csoportban, amit most már wattpadon magyarul és angolul is lehet olvasni. Van már következő ötlet vagy esetleg némi szünetet tartasz? Bevallom, én szívesen hallanék kedvenc medvémről is újra.

Lloydot már lezártam, viszont ez nem azt jelenti, hogy az olvasók nem találkozhatnak vele egy előzménykötet lapjain, ami mellesleg tervben van jövőre. Általában úgy szokott nálam működni, hogy pánikba esek: mi van, ha az aktuális interaktívnál nem tudok jobbat produkálni? Mi van, ha csak ismétlem magam vagy nem lesz más ötletem? Mert azért remélem, van egyfajta „színvonal”, amit megszoktak nálam az olvasók, és nem szeretnék alábbadni. Aztán az interaktív történetek nagyjából felénél eszembe szokott jutni egy-egy újabb történet, amiket ízlelgetek, amíg sorra nem kerülnek. Jelenleg persze a boszis regényt tervezem befejezni, ami trilógia lesz, de van még rajta kívül két másik interaktív regényötletem. Szóval interaktívból sosincs hiány, de készülök pár olyan regénnyel is, amiket nem olvashattak a csoportomban, blogon vagy Wattpadon. 🙂 

falakmögött

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük